Hrvatice protiv Bjelorusije pale u drugom poluvremenu

Mada je Bjelorusija bila favorit u ovoj utakmici, do pobjede protiv Hrvatske došla je puno teže nego što su mnogi prognozirali. U prvom poluvremenu naše su košarkašice diktirale tempo i agresivnom igrom, unatoč nekim neshvatljivim i brzopletim potezima naših dirigenata igre, riješile prvo poluvrijeme u svoju korist 28:26. Međutim, drugo poluvrijeme bila je sasvim druga priča.

Hrvatska – Bjelorusija  43:57 (13:15, 15:11, 7:18, 8:13)

• Hrvatska: Ivezić 8, Jelavić -, Mišura 8, Benić 2, Salopek 2, Režan 0, Ciglar 0, Lelas 5, Slišković 6, Vrdoljak 8, Ivanković 4, Bosilj 0. Trener: Stipe Bralić
  • Bjelorusija: Istseliatsova 0, Tarasava 4, Snytsina 11, Murauskaya 3, Likhtarovich 12, Anufryienka 2, Verameyenka 4, Leuchanka 13, Haradzetskaya 0, Papova 2, Trafimava 0, Kress 6. Trener: Rimantas Grigas

Upravo ono što je izbornik Bralić govorio da reprezentacija cijelu utakmicu mora igrati agresivno danas se i potvrdilo. Dok su cure igrale agresivno, bile su u prednosti. Međutim, u  drugo poluvrijeme ušle su mlitavo, Bjeloruskinje su podigle agresivnost i ritam igre, odlično udvajale naše igračice i sredinom treće četvrtine riješile utakmicu iz nekoliko brzih kontranapada. Upravo zbog tih udvajanja naše igračice su vrlo rijetko bile slobodne na šutu a što bi trebao biti hrvatski forte. Nismo imali rješenje za visoke i pokretne bjeloruske centre, koji su posebno u četvrtoj četvrtini bile dominantni u ofenzivnom skoku, tako da su Bjeloruskinje imale čak po pet-šet napada zaredom. Veteranka 195 cm visoka Yelena Leuchanka je bila nerješiva zagonetka za naše cure, a ona je svoju igru okrunila double-double učinkom (13 koševa i 12 skokova), 11 skokova imala je najbolja bjeloruska košarkašica (195 cm) Anastasiya Verameyenka, a robusna Marina Kress (194 cm) bila je odlična zamjena dok bi trener odmarao Leuchanku.

Kod naših je i u prvom poluvremenu, a posebno u drugom, bilo dosta brzopletosti i neracionalnih pokušaja poentiranja niskih igračica pored bjeloruskih “tornjeva”, a ukupni vanjski šut je bio vrlo loš (18-63 ili 28, 6 posto), za tri poena još gori 5-22 (22,7 posto). Kad se k tome doda da su Bjeloruskinje imale 58, a Hrvatice 33 skoka ukupno, onda slika postaje potpunija.

Ovaj poraz spada u kategoriju onih “očekivanih”, ali ipak ostaje žal što cure nisu nastavile istim tempom i u istom ritmu i u drugom poluvremenu jer su pokazale da se mogu nositi i s tako jakim ekipama kao što je Bjelorusija. Isto tako ostaje nejasno zašto je naš teški centar Luca Ivanković igrala samo malo više od 12 minuta, a ima fizičke predispozicije da se “jača” s jakim i visokim bjeloruskim centrima, koji se nisu baš mogli razgoropaditi u našem reketu dok je ona bila unutra. Ili je plan bio forsirati brzu igru koja ovog puta nije donijela i rezultat.

cigi

Stipe Bralić, izbornik Hrvatske: “Bjeloruskinje su igrale bolje od nas pogotovo u obrani kroz svih četrdeset minuta . Igrale su odličnu obranu. Mi smo bili vrlo loši u napadu sa samo 28 posto šuta a naše protivnice su imale i dvadeset skokova više i to je bio ključ.”

Rimantas Grigas, izbornih Bjelorusije: “Igrali smo protiv vrlo jakog tima i igrali smo bolje od njih te smo pobijedili. Glavna tema današnje utakmice je bila obrana a ne napad. Vrlo dobro smo skakali i ti skokovi su nam donijeli pobjedu.”

Sutra naše košarkašice igraju utakmicu protiv Češke u 18.30 sati.